.

 

Terapia manualna jest to jedna z dziedzin fizjoterapii polegająca na manualnym diagnozowaniu i leczeniu dysfunkcji narządu ruchu. Diagnoza odbywa się za pomocą; wywiadu, testów funkcjonalnych, różnicowych, palpacji oraz ewentualnych badań obrazowych, które wskazują terapeucie tkanki odpowiedzialne są za obecną dysfunkcję i/lub ból.

Testy funkcjonalne dotyczą następujących tkanek :

- kostnej

- mięśniowej (w tym dysbalans)

- łącznej (powięź)

- nerwowej

oraz testy naczyniowe

 

Po wykonaniu szeregu testów funkcjonalnych terapeuta przechodzi do terapii uwzględniając wszelkie wskazania oraz przeciwwskazania lub odstępuje od terapii odsyłając pacjenta do innego specjalisty. Terapeuta w trakcie terapii dobiera odpowiednie metody i techniki za pomocą, których usuwa czynnościowe zmiany narządu ruchu.­­

 

MOJA TERAPIA

 

Moja terapia polega na indywidualnym spotkaniu z pacjentem, która rozpoczyna się od wywiadu, na którym staram się ustalić etiologię dysfunkcji oraz możliwe przeciwwskazania do terapii manualnej.

Jeśli przeciwwskazania nie istnieją przechodzę do terapii, podczas, której usuwam przyczynę dysfunkcji za pomocą specyficznych technik jakimi są: manipulacje (potocznie nastawianie), mobilizacje stawowe,  mięśniowo-powięziowe rozluźnianie, techniki energizacji mięśni (czyli sposoby leczenia tkanki mięśniowej).

Istotnym elementem terapii są ćwiczenia indywidualne oraz autoterapia.

 

CZYM SIĘ ZAJMUJĘ:

 

- zespoły bólowe narządu ruchu

- rehabilitacja pooperacyjna

 

WYKORZYSTYWANE METODY:

 

- ROZLUŹNIANIE MIĘŚNIOWO-POWIĘZIOWE

- PLAATSMANA (KALTENBORNA, MULLIGANA, CYRIAXA)

- FDM

- FMS

- NEUROMOBILIZACJE

- KINESIOLOGYTAPING

- TAPING SZTYWNY

- ELEMENTY PNF

- TRENING STABILIZACYJNY

 

 

WYKORZYSTYWANE TECHNIKI:

 

- MANIPULACJE I MOBILIZACJE STAWOWE

- ROZLUŹNIANIE MIĘŚNIOWO-POWIĘZIOWE

- TECHNIKI ENERGIZACJI MIĘŚNI

- NEUROMOBILIZACJE