.
Terapia manualna jest to jedna z dziedzin fizjoterapii polegająca na manualnym diagnozowaniu i leczeniu dysfunkcji narządu ruchu. Diagnoza odbywa się za pomocą wywiadu, testów funkcjonalnych, różnicowych, palpacji oraz ewentualnych badań obrazowych, które wskazują terapeucie tkanki odpowiedzialne są za obecną dysfunkcję bądź ból.
Testy funkcjonalne dotyczą następujących tkanek :
- kostnej
- mięśniowej (w tym dysbalans)
- łącznej (powięź)
- nerwowej
oraz testy naczyniowe
Po wykonaniu szeregu testów diagnostycznych terapeuta przechodzi do terapii uwzględniając wszelkie wskazania oraz przeciwwskazania lub odstępuje od terapii odsyłając pacjenta do innego specjalisty. Terapeuta w trakcie terapii dobiera odpowiednie metody i techniki za pomocą, których usuwa czynnościowe zmiany narządu ruchu.
MOJA TERAPIA
Moja terapia polega na indywidualnym spotkaniu z pacjentem, która rozpoczyna się od wywiadu, na którym staram się ustalić etiologię dysfunkcji oraz możliwe przeciwwskazania do terapii manualnej.
Jeśli przeciwwskazania nie istnieją przechodzę do terapii podczas, której usuwam przyczynę dysfunkcji za pomocą specyficznych technik jakimi są: manipulacje (potocznie nastawianie), mobilizacje tkanki kostnej, mięśniowo-powięziowe rozluźnianie, techniki energizacji mięśni (czyli sposoby leczenia tkanki mięśniowej).
Istotnym elementem terapii są ćwiczenia indywidualne oraz autoterapia.
CO LECZĘ:
- zespoły bólowe narządu ruchu
- rehabilitacja przedoperacyjna i pooperacyjna
WYKORZYSTYWANE METODY:
- PLAATSMANA (KALTENBORNA, MULLIGANA, CYRIAXA)
- FDM
- FMS
- NEUROMOBILIZACJE
- KINESIOLOGYTAPING
- TAPING SZTYWNY
- ELEMENTY PNF
- TRENING STABILIZACYJNY, SENSOMOTORYCZNY
WYKORZYSTYWANE TECHNIKI:
- MANIPULACJE I MOBILIZACJE STAWOWE
- ROZLUŹNIANIE MIĘŚNIOWO-POWIĘZIOWE
- TECHNIKI ENERGIZACJI MIĘŚNI
- MOBILIZACJE TKANKI NERWOWEJ